7 prirodnih lekova za skidanje zubnog kamenca kod kuće

Mnogi pacijenti se pitaju kako da uklone zubni kamenac na prirodan način kod svoje kuće.

Iako je najbolje da se zubni kamenac ukloni u stomatološkoj ordinaciji, da li je moguće to učiniti samostalno?

zubni kamenac prirodno uklanjanje

Prvo, hajde da definišemo šta je kamenac i istražimo kako se formira.

Šta je zubni kamenac?

Zubni kamenac je čest stomatološki problem s kojim se mnogi ljudi susreću. To je tvrda žuta naslaga koja se razvija na zubima kao rezultat nakupljanja plaka i stvrdnjavanja tokom vremena.

Iako se u početku može činiti bezopasnim, ako se ne preduzmu odgovarajući koraci, nagomilavanje kamenca može dovesti do ozbiljnih problema sa zubima.

Da biste očuvali optimalno oralno zdravlje, važno je znati uzroke, preventivne mere i efikasne metode za uklanjanje kamenca kod kuće.

Uzroci stvaranja zubnog kamenca

Nakupljanje kamenca na zubima može biti uzrokovano raznim faktorima, uključujući pušenje, konzumaciju skrobne i slatke hrane, nedovoljno efikasnu tehniku četkanja I generalno lošu oralnu higijenu.

Plak je lepljivi film bakterija koji se formira na zubima kada se skrob i šećer kombinuju s prirodnim bakterijama prisutnim u ustima.

Ovaj proces je brz, i plak se može razviti za samo 24 sata ako se ne ukloni redovnim pranjem zuba.

Zubni plak

Kada se zubni plak ne ukloni 2-3 dana, stvrdnjava se i mineralizuje, pretvarajući se u kamenac.

Ovaj tvrdi sloj kamenca stvara zaštitni omotač za bakterije na zubima.

Bakterije u ustima oslobađaju kiseline koje razgrađuju zubnu gleđ, što može dovesti do karijesa.

Ako se kamenac ne ukloni, može iritirati desni i na kraju izazvati bolesti desni, poput gingivitisa.

Prevencija stvaranja kamenca

Shvatili ste poentu: zubni kamenac nije dobar. Ali kako možete sprečiti njegov nastanak? Najbolji način je da se fokusirate na plak dok je još u početnoj fazi.

Plak se nakuplja tokom dana, dok jedete, pijete i obavljate razne aktivnosti. Zbog toga je izuzetno važno da redovno perete zube dva puta dnevno.

Iako je pranje zuba ključno, konac za zube je neophodan za uklanjanje ostataka hrane i plaka iz prostora između zuba, gde četkica ne može da dođe.

Konac za zube

Ako ne čistite između zuba, plak se može sakriti i stvoriti kamenac, što može dovesti do problema kao što je parodontalna bolest.

Navike poput pušenja povećavaju broj bakterija u ustima. Izbegavanje ovih loših navika je ključno za sprečavanje nakupljanja kamenca.

Takođe, slatkiši, lepljive grickalice i obroci bogati ugljenim hidratima doprinose razvoju plaka. Zdravi, izbalansirani obroci i izbegavanje takvih namirnica su odlični načini za prevenciju plaka i kamenca.

Prirodni lek za zubni kamenac

Profesionalno čišćenje zuba predstavlja najefikasniji način za uklanjanje kamenca, ali postoje i neki kućni tretmani koji mogu pomoći.

Soda bikarbona za zubni kamenac

Soda bikarbona, ili natrijum bikarbonat, deluje kao blagi abraziv koji može ukloniti kamenac i površinske mrlje sa zuba.

Nanesite pastu napravljenu od male količine sode bikarbone i vode na četkicu i nežno operite zube.

Soda bikarbona za zubni kamenac

Nakon upotrebe, obavezno temeljno isperite usta, posvećujući posebnu pažnju mestima gde se kamenac najviše nakuplja.

Međutim, budite oprezni, jer prekomerna upotreba sode bikarbone može oštetiti zubnu gleđ.

Mućkanje ulja

Mućkanje ulja je tradicionalna metoda radi eliminacije bakterija i klica. Nerafinisano kokosovo ili susamovo ulje su često korišćena za ovu praksu.

Uzmite kašiku ulja i mućkajte u ustima 15-20 minuta, a zatim ispljunite i temeljno isperite usta vodom. Ovaj postupak može pomoći u smanjenju nakupljanja kamenca tokom vremena.

Jabukovo sirće

Jabukovo sirće je još jedan prirodni lek koji može doprineti uklanjanju kamenca i izbeljivanju zuba.

Razblažite jabukovo sirće sa vodom i koristite ga kao vodicu za ispiranje usta. Mućkajte u ustima desetak sekundi pre nego ga ispljunete.

Kiselost jabukovog sirćeta pomaže u razbijanju kamenca, ali je važno da nakon upotrebe temeljno isperete usta kako biste izbegli eroziju gleđi.

Žvakanje semenki susama

Žvakanje semenki susama može pomoći u uklanjanju plaka i kamenca. Ove sićušne semenke deluju kao mini četkice za zube, čiste plak i kamenac dok žvaćete.

Uzmite šaku susamovog semena i žvaćite ih, ali ih nemojte progutati. Operite zube suvom četkicom za zube sa semenkama koje su još u ustima.

Voće i povrće

Hrskavo voće i povrće, poput celera, jabuka i šargarepe, deluju kao prirodni abrazivi koji mogu pomoći u uklanjanju kamenca i plaka.

zdrava hrana za zube

Žvakanje ovih namirnica povećava proizvodnju pljuvačke, koja pomaže u ispiranju čestica hrane i bakterija te neutralizaciji kiselina.

Uključivanjem ovih hrskavih grickalica u ishranu možete prirodno poboljšati oralno zdravlje.

Kora pomorandže

Kora pomorandže ima prirodna antibakterijska svojstva koja pomažu u sprečavanju stvaranja plaka i kamenca.

Možete koristiti koru pomorandže da obrišete područja na zubima gde se nakupio plak ili kamenac.

Aloe Vera

Aloe vera takođe poseduje antibakterijska svojstva koja joj omogućavaju efikasno uklanjanje plaka i prevenciju stvaranja kamenca na zubima.

Izvucite svež gel iz lista aloe vere. Nanesite ga na zube i desni, ostavite da odstoji 10 minuta, a zatim isperite. Svakodnevna upotreba može dovesti do primetnog smanjenja kamenca.

Kada se pomeša, koristite smešu za čišćenje zuba kako biste postepeno uklonili plak i kamenac.

Zaključak

Nakupljanje kamenca na zubima predstavlja uobičajen stomatološki problem koji zahteva lečenje i prevenciju kroz redovnu negu.

Uključivanje kućnih lekova u vašu svakodnevnu rutinu oralne higijene može pomoći u kontroli stvaranja kamenca i unaprediti opšte oralno zdravlje.

Važno je da redovno održavate pravilnu oralnu higijenu, što podrazumeva četkanje i korišćenje zubnog konca, kao i da imate redovne stomatološke preglede.

Kombinovanjem profesionalne stomatološke nege sa ovim efikasnim kućnim tretmanima možete očuvati svoje zube čiste i zdrave, bez kamenca.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *